Всього проєктів на сайті 39921Всього організацій 23261

Залізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber Group

Залізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber GroupЗалізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber Group
Залізнична станція як знак епохи — Реконструкція залізничної станції / Faber Group

Будівля залізничного вокзалу міста Іваново є водночас культурною спадщиною та архітектурною пам’яткою федерального значення. Цей найбільший у Росії вокзал, створений у стилі конструктивізму, було побудовано 1933 року за проєктом архітектора Володимира Каверінського. Загальна площа вокзалу складає 5755 квадратних метрів, він здатен вмістити до 2500 пасажирів. Від 1933 р. до теперішнього часу будівля зазнала трьох реконструкцій — у 1950-х, 1980-х роках та 2020 року. Кожна реконструкція передбачала зміну конструктивних, зовнішніх та внутрішніх елементів, котрі щоразу набували легко впізнаваних атрибутів відповідної епохи. В результаті будівля являє собою гібрид двох ідеологічно протилежних, але стилістично взаємно доповняльних художніх течій — авангардного конструктивізму та радянського модернізму.

Реконструкція 2020 року перетворила будівлю на повнофункціональний вокзал, оснащений сучасними технологіями, а проведені при цьому реставраційні роботи надали їй унікального вигляду, водночас зберігши характерні конструктивні та декоративні елементи станції. Перед реконструкцією було проведено всебічне дослідження тих елементів конструктивістського стилю, які було споруджено ще 1933 року, в тому числі виділено загальний розмір та більшу частину несучих елементів, включаючи обширний 158-метровий фасад висотою 16 метрів з великими вікнами подекуди круглої форми. Також збереглася схема пасажирських потоків від привокзальної площі через грандіозні приміщення пасажирських залів очікування до виходу на залізничну платформу.

У 1950-х роках у ході чергової реконструкції гігантську авангардну залу для пасажирів було розділено на дві зали — «Синю» та «Червону». «Синю» залу було оформлено у стилі раннього радянського модернізму. Декоративне оздоблення «Червоної» зали було розроблено 1980 року. Ця зала зберегла вражаючі артефакти пізнього етапу радянського модернізму. Під час розробки проєкту 2020 року команда архітекторів прийняла рішення зберегти гібридний характер будівлі, спираючись на той образ вокзалу, який має величезне значення для мешканців міста. Зовні вокзал набув колірної гами, яка була характерна для авангардної архітектури 1920—1930-х років — червоного, сірого та бежевого. Стіни та стеля «Синьої» зали зберегли блакитний та бежевий кольори. Ретельно відреставровано великі вікна, елементи гіпсового декору та підлогу з різнокольорової метласької плитки.

Колони «Синьої» зали вкрито декоративною ліпниною з орнаментом за мотивами арт-проєкту «агітаційний текстиль» 1930-х років. Використання такої шаблонної технології для нанесення декоративного оздоблення на колони передбачало досягнення візуального ефекту за рахунок використання текстильного матеріалу. Інтер’єр «синьої» зали доповнено сучасною інфраструктурою, що забезпечує комфорт та безпеку пасажирів, у тому числі маломобільних. Проєкт 2020 року також надав «Червоний» залі нового функціоналу: тепер тут можна проводити виставки, ярмарки та навчальні заходи. В результаті реконструкції 2020 року авангардна будівля залізничної станції стала не просто важливим центром транспортної інфраструктури міста, а осередком культурних та громадських заходів усього регіону, являючи собою унікальний для Росії приклад дбайливого відновлення архітектурної пам’ятки ХХ століття.

Іваново, РФ
Архітектурне бюро: Faber Group
Площа:  5755 м²
Рік:  2020
Фотографи:  Олег Мелехін, Андрій Сафонов, Дмитро Рижаков
Виробники: AutoDesk, Apton, Estet Beton, Statio, Trimble
Переклад з оригіналуОлександр Медведєв

закрити X
Вхід в аккаунт